educational classes

مهندسی معکوس چیست ؟ (قسمت اول)

مهندسی معکوس چیست (قسمت اول )

مهندسی حرفه ای مرکب از طراحی ، تولید ، ساخت و ساز و مدیریت زمان ،مواد و هزینه هاست.

در سطحی بالاتر ، مهندسی به دو دسته تقسیم می شود . مهندسی پیش رو و مهندسی پس رو (مهندسی معکوس ) .

مهندسی پیش رو (FORWARD) همان روش سنتی مهندسی است. در این روش ، ایده ای منطقی و مقرون به صرفه و مفید تبدیل به یک طرح می شود . طرح ها اصلاح میشوند و به خط تولید فرستاده می شوند . نمونه سازی اولیه و مدل سازی صورت می گیرد و در نهایت یک محصول به بازار معرفی می شود. اما همیشه با این روند نمی توان محصولات مورد نیاز را  تولید نمود.در بسیاری از موارد با قطعاتی روبرو می شویم که اطلاعات فنی  لازم برای تولید آن ها را نداریم . در این هنگام راه حل مهندسی معکوس است.

فرایند نسخه برداری از یک قطعه یا محصول ، بدون دسترسی به اطلاعات فنی ، نقشه ها و مدل های کامپیوتری آن ، مهندسی معکوس نامیده می شود .

مهندسی معکوس را می توان فرایند آنالیز محصول با اهداف زیر نامید.

شناسایی اجزا و قطعات تشکیل دهنده و ارتباط بین آن ها

تهیه نقشه ، مدل کامپیوتری و طرح از قطعه

آنالیز مواد سازنده قطعه و خصوصیات فیزیکی آن ها

بازسازی قطعه به فرمی دیگر و یا حتی در سطحی بالاتر از نمونه اولیه

مهندسی معکوس در بسیاری از زمینه های مهندسی بسیار رایج است . در ادامه به  بعضی از این زمینه ها اشاره شده است .

  صنعت سرگرمی و بازی های رایانه ای

و اپلیکیشن ها و نرم افزارهای موبایل و رایانه

خودروسازی

صنایع نظامی

صنایع شیمیایی

طراحی های مکانیکی

صنایع الکتریکی

کمپانی ها چگونه از مهندسی معکوس استفاده میکنند ؟

در همه ی این موارد ، به وفور شاهد مهندسی معکوس می باشیم . به طور مثال وقتی یک خودرو وارد بازار میشود ، کمپانی خودروسازی دیگری یک نسخه از آن را می خرد. نسخه خریداری شده از هم باز شده و به تک تک قطعات تشکیل دهنده آن تقسیم  می شود. نتیجه این است که می توان به نحوه عملکرد و ساز و کار  اجزای مختلف آن خودرو پی  برد .

در مرحله بعد در صورت مقرون به صرفه بودن میتوان از اجزای مختلف نقشه و مدل تهیه کرد . یا یک شرکت محصولات شمیایی می تواند با مهندسی معکوس حق انحصاری تولید یک محصول از رقیب خود را بشکند . این کار با پی بردن به فرایند تولید و مواد تشکیل دهنده صورت میگیرد .

در ساختمان سازی نیز مواردی از این قبیل وجود دارد. بسیاری از بنا ها با لهام گرفتن از بناهای قدیمی ساخته شده اند.

 

 

نکته قابل توجه این است که این عمل کاملا قانونی می باشد.  البته ابن به این معنا نمی باشد که مهندسی معکوس همواره به صرفه است . گاهی اوقات مدل سازی وساخت یک قطعه به صرفه تر از مهندسی معکوس نمونه مشابه است .

گاهی اوقات طراحان ایده ی خود را با گل ، چوب یا … ارائه میدهند. اما در همه موارد یک مدل CAD  برای ساخت و تولید لازم است . هیچ تضمینی وجود ندارد که مدل  CAD تولید شده برای یک مدل ، همه ی جزئیات را ارائه دهد . ممکن است اشتباهات و کاستی هایی در مدل CAD وجود داشته باشد . چون این مدل بر اساس نمونه فیزیکی ساخنه نشده است . بلکه این مدل بر اساس طرح ذهنی طراح تولید شده است . این در حالی است که این اشکالات در مهندسی معکوس وجود ندارد. زیرا در مهندسی معکوس یک مدل فیزیکی ، اسکن میشود . این مدل چون از یک نمونه فیزیکی ساخته شده است ، تقریبا فاقد اشکالات ساختاری است .

مراحل اصلی که در همه روشهای مهندسی معکوس باید طی شوند ، سه مرحله هستند. 

اسکن کردن

پردازش نقاط اسکن شده 

شبیه سازی مدل هندسی 

در مهندسی معکوس باید موارد زیر در نظر گرفته شوند: 

تعداد قطعاتی که نیاز به اسکن گرفتن دارند

اندازه قطعه کاری و بررسی کوچک یا بزرگ بودن آن 

پیچیدگی فرم قطعه کار 

جنس قطعه کار

کیفیت سطح قطعات کاری

فرم هندسی قطعات 

دقت مورد نیاز در اندازه گیری ها 

 دلایل استفاده از مهندسی معکوس : 

عدم دسترسی به سازنده اصلی 

توقف روند تولید قطعه مورد نظر

ایجاد مدل سه بعدی از قطعه 

عدم دسترسی به مدارک فنی قطعه 

بهبود کیفیت قطعات ساخته شده 

کنترل کیفیت قطعه 

و …

نویسنده : امیررضا محمدی

پرینت حجمی به کمک هولوگرام های لیزری در عرض چند ثانیه اشیاء سه بعدی را پرینت میکنند.

هولوگرام های لیزری در عرض چند ثانیه اشیاء سه بعدی پرینت شده را تولید می کنند، (بدون لایه بندی مورد نیاز)

 

چگونه می توان اشیای سه بعدی پیچیده ای را در ثانیه، به جای ساعت یا روز ایجاد کرد؟

گروهی از دانشمندان و مهندسان به رهبری آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور (LLNL) فرایندی را ایجاد کرده اند که از لیزرهای هولوگرام مانند برای ایجاد اشیاء کامل در ثانیه در داخل مخزن رزین مایع استفاده می شود. ادامه مطلب …

پرینتر های اعجاب انگیز (قسمت دوم : چاپ ساختار های یخی سه بعدی)

 

دانشجوی از دانشگاه فناوری توکیو ساختارهای یخی را با کمک پرینتر سه بعدی ایجاد میکند

 

دانشجوی کارشناسی ارشد از دانشگاه تکنولوژی ژاپن یک پرینتر رومیزی سه بعدی را برای پرینت ساختارهای کوچک و اشکال از یخ تغییر داده است. این فن آوری از یک گاز مایع هیدروفلوئورو کربن (HFC) استفاده می کند ، تا فورا یخ زده شود که به طور همزمان نیز اکسترود شود. ادامه مطلب …

پرینتر سه بعدی یا CNC ؟

مقایسه ی پرینتر سه بعدی و CNC

 

 

                                 

 

 

 در فرز کاری cnc  ، یک بلاک جامد کامل تحت ماشین کاری قرار می گیرد. این بلاک عمدتا چوب یا فلزاتی مانند آلومینیوم می باشد. در این دستگاه از تیغه های نوک تیز برای براده برداری استفاده میشود. در دستگاه  cnc  قسمت های اضافی بلاک جامد ، برداشته میشوند تا به فرم مطلوب برسد. براده برداری یک روش کاهشی می باشد. این روش در نقطه مقابل ساخت افزایشی ( پرینت سه بعدی ) می باشد. دستگاه سی ان سی به وسیله کامپیوتر کنترل می شود. به وسیله کامپیوتر ، کد های مخصوص براده برداری به ماشین تراش وارد می شود. این روند دقیقا مشابه وارد کردن جی کد به پرینتر سه بعدی است. مدل های سه بعدی وارد شده به دستگاه توسط نرم افزار های cad ، مدل میشوند. اخیرا  قابلیت دریافت فایل های  OBJ  نیز به دستگاه های  CNC  افزوده شده است. این مورد اخیر نیز یکی از شباهت های سیستم CNC  و پرینت سه بعدی است. ادامه مطلب …

پرینتر های اعجاب انگیز (قسمت اول : چاپ ساختار مایعی سه بعدی در مایعات دیگر )

امکان چاپ ساختار مایعی سه بعدی در مایعات دیگر به کمک مواد نانویی “Supersoap”

 

دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی  (LBNL) راهی برای چاپ  “لوله های باریک آب”  در روغن سیلیکون مایع را پیدا کرده اند. آن ها می گویند که این تکنولوژی جدید کاربردهای بالقوه در زمینه هایی مانند الکترونیک مایع انعطاف پذیر، تحقیقات پزشکی و سنتز شیمیایی است دارد . ادامه مطلب …

پرینتر سه بعدی و خودروسازی

چگونه تکنولوژِی پرینت سه بعدی در صنعت خودروسازی استفاده میشود ؟

 

 

 

 

ما در دنیایی زندگی میکنیم که هر چیزی در چشم بر هم زدنی قابل تغییر است .

خودروهایی بدون راننده و الکتریکی  امروزه بخشی از دنیای مدرن بشر هستند .

در ابتدا خودروسازان از پرینت سه بعدی برای تولید نمونه های اولیه استفاده میکردند. در حال حاضر ، تکنولوژی پرینت سه بعدی تبدیل به یک تکنولوژی سودآور برای صنعتگران خلاق شده است.

امروزه رقابت در استفاده از پرینت سه بعدی تبدیل به یک سرگرمی جذاب برای قطعه سازان شده است. ادامه مطلب …

ساخت پرینتر سه بعدی فوق سریع

پرینتر سه بعدی فوق سریع

 

 

تکنولوژژِی پرینت سه بعدی (ساخت افزایشی ) ، نمایشی بارز از در هم شکستن مرز های علم و دانش در صنعت تولید است. استفاده اصلی از این تکنولوژی در ساخت قطعات و تجهیزاتی است که ساخت آن ها با روش های قدیمی از جمله CNC و لیزر نا ممکن است. در این تکنولوژی سرعت یک پارامتر بسیار مهم به حساب می آید .

ادامه مطلب …

آباکوس پروژه محور

دوره آباکوس پروژه محور 

+

 

دوره ی آموزشی آباکوس به صورت پروژه محور و با رویکرد ساخت و تولید

 

آباکوس بعنوان قوی ترین نرم افزار تحلیلی المان محدود در رشته ی مکانیک کاربرد های وسیع و گسترده ای دارد. حل اکثر پروژه های پژوهشی در مقطع ارشد و دکتری بدون استفاده از این‌ نرم‌افزار عملا ممکن نخواهد بود .
این روز ها دانش آباکوس از امتیازات شاخص هر مهندس در زمینه ی پژوهشی و کاری محسوب می شود.در خیلی از مواقع به عنوان برگ برنده ی شما تلقی خواهد شد.

ادامه مطلب …

Gd&T ، دانشی ضروری برای مهندسان و طراحان

Gd& T ، دانشی ضروری برای مهندسان

 

 

Gd&T  مخفف  GEOMETRIC DIMENSIONNING AND TOLERANCING  می باشد . GD&T  یک زبان نمادین در نقشه کشی و مدلسازی برای تعریف انحراف های مجاز طرح می باشد . ادامه مطلب …

پرینت سه بعدی باز هم به کمک پزشکی آمد

ساخت قرنیه به کمک پرینت سه بعدی گروهی از محققان انگلیسی یک قطعه جدید درعلوم  بیوتکنولوژی را توسعه داده اند که می تواند به میلیون ها نفر کمک کند تا بینایی خود را بهبود ببخشند . این یکی دیگر از شگفتی های پرینتر های سه بعدی است. با استفاده از سلول های بنیادی ، کلاژن […]